Saturday, 24 October 2020

MUZIKOS TERAPIJA


 Yra toks išsireiškimas “Rudens depresija”. Ir kaip padėti sau?

 Ar žinote kad muzika padeda mums pasveikti?  

Dar senovės Egipto žyniai pastebėjo, kad niekas taip nepersmelkia jausmų kaip muzika. Tam tikrais sąskambiais žyniai šventyklose gydydavo ligonius. Stebuklingą muzikos poveikį pripažino ir graikai, o žymus jų dainius Orėjas net priversdavęs savo lyra nurimti žmones, susitaikyti.



Šiandien mokslininkai įrodė, kad darniai skambanti liaudies ar klasikinė muzika gerina virškinimą, malšina skausmus, gydo širdies bei dvasios ligas. Net augalai, "klausydami" J.S.Bacho sonatų ar A.L.Vivaldžio instrumentinių koncertų derlingiau auga, gyvuliai tampa sveikesni. Psichologų teigimu, muzika galima gydyti depresiją, neurozę, širdies ir kraujagyslių ligas, numalšinti skausmą.

Tam tikrą muziką patartina klausytis tam tinkamu paros metu. Pavyzdžiui rytą ausiai ,malonesnė ir kūnui sveikesnė greita muzika, suteikianti energijos bei pakelianti nuotaiką. Vakare - priešingai: mieliau klausyti ramią, atpalaiduojančią muziką, padedančią nusiraminti bei užmigti.


Skirtingi muzikos intrumentai taip pat turi įtakos mūsų organizmui:

• Gitara: gerina širdies veiklą - rekomenduojama klausytis nuo 11 iki 23 val.
• Klavišiniai: gydo skrandžio ligas - iš ryto.
• Pučiamieji: paspartina kasos veiklą - iš ryto.
• Lūpinė armonikėlė: gerina žarnyno veiklą - iš ryto.
• Smuikas: gerina žarnyno veiklą - vidurdienį.
• Būgnai: palankiai veikia stuburą - nuo 15 iki 17 val.
• Saksofonas: gerina inkstų veiklą - nuo 17 iki 19 val.
• Arfa: palengvina būklę sergant plaučių ligomis - vėlų vakrą, naktį.
• Obojus: palengvina tulžies pūslės ligas - nuo 23 iki 1 val.
• Fleita: palengvina būglę sergant kepenų ligomis - vėlai vakare, naktį.


Pastaruoju metu vis dažniau kuriama muzika, kurioje gausu sąskambių, ardančių ir griaunančių sveikatą, gniuždančių žmogų, jo asmenybę bei dvasią. Triukšminga, tranki dabartinė pramogų muzika, kaip bebūtų gaila, visgi skatina nepakeliamos įtampos (streso) hormonų gamybą. Jų veikiamas žmogus ilgainiui ima darytis piktas, irzlus, suprastėja atmintis, vaizduotė, proto pajėgumas. Bandymais įrodyta, kad tokia muzika augalus numarina, gyvūnai tampa neramūs.

Dabar ypač madinga žmones gydyti muzika. Tuo užsiimantys kai kurie psichologai pataria išsirinkti sau patinkančią melodiją ir ją niūnuoti mintyse. Anot jų, prastai jaučiantis ši "teminė muzika" nuramina, atpalaiduoja, pakelia nuotaiką ir suteikia energijos. Transcendentinės meditacijos atstovai netgi patys parenka pacientams garsų derinius, kurie padeda geriau susikaupti, dirbti bei daug daugiau įsiminti.

Muzika iš tiesų yra didelė galia. Tuo buvo neabejojama tiek senovėje, tiek ir mūsų dienomis. Kartais rytą išgirdus patinkančią melodiją jos neįmanoma pamiršti valandą ir ilgiau, o atsiliepus į telefono skambutį ir išgirdus ausiai mielą, malonų (kad ir nepažįstamą) balsą nejučiomis tampame linksmesni ir nuoširdžiau bendraujame su paskambinusiu žmogumi. Teisi buvo lietuvių liaudis sakydama: "Muzika širdį ramina, muzika skausmą malšina."

 šaltinis: http://www.ltvirtove.lt/verta_zinoti.php?lt=kada_kokia_muzika_klausyti 

No comments:

Post a Comment

Creative Evening with Artist Daina Kiselienė at the Lithuanian Embassy

  Creative Evening with Artist Daina Kiselienė at the Lithuanian Embassy On March 7–8, 2025, we invite you to a special creative evening at...